Be fun, be creative - win with WOW!
Izveido WordPress mājaslapu saviem spēkiem BEZ MAKSAS!
Der zināt

Laba atmiņa = profilakse + treniņš + triki

Atmiņas specifikācija

Tieši tāpat kā datoram, arī mums ir „operatīvā atmiņa” un „cietais disks”. „Operatīvā atmiņa” – īstermiņa atmiņa – ir ārkārtīgi neliela, tomēr uz īsu brīdi tā spēj saglabāt, piemēram, 5–9 ciparu skaitli, piemēram, tālruņa numuru, ko tā patur prātā līdz brīdim, kad tas jāizmanto.

Ilgtermiņa atmiņa – „cietais disks” – saglabā daudz plašāku informāciju uz daudz ilgāku laiku. Bieži nez kāpēc tā saglabā arī visādas stulbības, ko vienkārši var viegli atcerēties. Nezinu, vai jums tā ir bijis, bet, piemēram, man skolā bija grūti iemācīties no galvas Raiņa dzejoli „Lauztās priedes”, taču muļķīgu rīmi par Anniņu vanniņā no četriem pantiem varēju vēsā mierā atcerēties.

Esot arī tāda vidējā termiņa atmiņa, bet par to vēl zinātnieki strīdas.

Kur ir problēma?

Problēma lielākoties esot dzīvesveidā. Kā jau vienmēr: bla, bla, bla – veselīgi ēst, dzīvot, gulēt un darīt visas pārējās superveselīgās lietas, kas garantē ilgu mūžu, skaistu ķermeni, labu seksuālo dzīvi, izcilu atmiņu, lielu bagātību utt.

Problēma ir arī tajā, ka mēs vienkārši kādā brīdī sākam kļūt arvien slinkāki iegaumētāji. Tā teikt, paši apzināti ar savu slinkumu notrulinām prātu un līdz ar to arī atmiņu. Piemēram, ja vakariņām jānopērk pieci produkti, bet Tu nopirksi trīs no tiem, nekas ļauns nenotiks. Bet skolā, ja no pieciem jautājumiem atbildēji pareizi uz trim, bija trijnieks, bļāviens no vecākiem, nedēļu nevarēja iet ārā spēlēties un vispār bija jāmācās divreiz vairāk.

Izmaiņas vieš arī viedtālruņi: praktiski visu var ierakstīt, pierakstīt, nofilmēt, nofotografēt. Gāji pa ielu, ieraudzīji reklāmas plakātu un nodomāji – o, varētu būt foršs koncerts. Ja nav QR koda, vienkārši nobildēji plakātu, kad gribēji uzzināt vairāk – ieguglēji. Bet atzīsti, ka pat to, ka redzēji iespējami forša koncerta reklāmu, nebija viegli atcerēties, lai nenokavētu biļešu iegādi un pašu koncertu. Gribas vēl ierakstīt atgādinājumu „izpētīt informāciju par iespējami interesantu koncertu”. Vai tikai man tā ir?

Kā nenotrallināt atmiņu? Atmiņas profilakse!

Vispār jau zinātnieki stāsta, ka smadzenes tāpat kā muskuļus var uztrenēt. Un jo vairāk mēs tās trenējam, jo labāk mūsu atmiņa strādā. Parakos kārtīgi pa internetu, un te nu ir tāds kodolīgs apkopojums no tā visa bla, bla, bla, kas jāveic atmiņas profilaksei. Nu patiesībā jau tas bla, bla, bla ir ļoti vērtīgs. Katram iesaku apņemties to visu ievērot ne tikai atmiņas uzlabošanas nolūkos vien.

1. Miegs

Labs, dziļš, pietiekams miegs. Vismaz 8 h diennaktī. Daudz? Nu tāda ir maksa par labu izskatu un skaidru prātu.

2. Izklaide

Nē, nevis ballītes līdz rītam, bet gan socializēšanās ar draugiem, paziņām, ģimenes locekļiem. Piemēram, kopīgs pikniks, galda spēļu vakars, slēpošanas pārgājiens, izbraukums ar laivām vai pastaiga. Jebkas, kur ir iespēja gūt pozitīvas emocijas kopā ar citiem cilvēkiem, iespējami maz izmantojot viedtālruni, planšetdatoru vai citu ierīci.

3. Veselīgs uzturs

Protams, kā tad bez tā! Tātad tas pats stāsts: ēst dārzeņus, augļus, zivis, riekstus un šad tad iedzert pa glāzei sarkanvīna. Mazās devās esot svētīga dzira atmiņai un veselībai.

4. Sports

Kā tad bez tā! Jā, sports kā hobijs palīdz atslēgt smadzenes no ikdienas darbiem un domām. Nodarbojoties ar sportu, īpaši svaigā gaisā, smadzenēm piekļūst vairāk skābekļa. Tām tas ļoti patīkot.

5. Smadzeņu treniņš

Jā, arī tas ir jādara. Lai trenētu smadzenes un atmiņu, ir gan vairāki triki, gan metodes.

Papildus profilaksei, kad mums kaut kas ir jāiegaumē, tāpat kā spēka treniņā labākus rezultātus varam sasniegt, ja nedaudz pārzinām taktiku, nevis tā vienkārši izšaujam visu pulveri, līdz krītam.

Tad nu šeit talkā aicināju „Riga Brain”, kas man pastāstīja, kā vislabāk paturēt prātā dažādas lietas – zināšanas.

„Riga Brain” ieteikumi labākai atmiņai

1. Atslābinies! Saspringums samazina atmiņas spējas. Mācies stresa pārvaldīšanas metodes.

2. Koncentrējies, ja vēlies ko atcerēties vēlāk! Respektīvi, piemēram, lasot kādu grāmatas nodaļu, domā līdzi – koncentrējies – tā, lai pēc tam to iespējams atstāstīt, nevis vienkārši skaties uz burtiem un ber vārdus prātā. Izslēdz ārējus traucējošus objektus (radio, TV vai tml.).

3. Samazini steigu, jo tā neļauj Tev fokusēties un pilnīgi koncentrēties (ja jāizlasa tā pati grāmatas nodaļa, lasi nesteidzoties, izbaudi katru vārdu).

4. Organizē vidi! Novieto priekšmetus tiem paredzētajās vietās, respektīvi, sakārto rakstāmgaldu vai, vēl labāk, visu kabinetu vai istabu.

5. Pieraksti! Svarīgas lietas pieraksti piezīmju grāmatiņā vai atzīmē grāmatā, bukletā, dokumentā.

6. Atkārto! Atkārtošana nostiprina informāciju (svarīgu informāciju mierīgi vari pārlasīt divas vai pat trīs reizes – tā Tu ietaupīsi laiku uz tās apgūšanu, protams, būsi arī efektīvāks).

7. Vizualizē objektu, ko vēlies atrast! Jau informācijas apgūšanas procesā Tev viss ir jāvizualizē, bet pēc tam, izmantojot vizualizāciju, šī informācija jāvelk ārā no cietā diska attiecīgās datnes.

Vairāk informācijas par „Riga Brain” www.rigabrain.lv.

Papildus tam, ka smadzenes strādā labāk, ja izmanto iepriekš minēto taktiku jaunu lietu apgūšanai, pastāv arī dažādi triki.

Daži triki vieglākai iegaumēšanai

1. Triks ar jautājumu

Viss sākas ar jautājumu. Uzdod jautājumu un mēģini pats atbildēt, un tikai tad mācies vai centies atcerēties.

2. Triks ar tiltiņu

Jaunās informācijas apguvi sadali pēc principa 10%, 80%, 10%, kur 10% mācību laika velti, lai atsauktu atmiņā senāk apgūto, 80% laika velti, lai apgūtu jaunu informāciju, bet atlikušajos 10% ieskaties tajā, ko apgūsi vēlāk, piemēram, rītdien.

3. Triks „nepieliec punktu šodien”

Pētījumi pierādījuši, ka jaunu informāciju cilvēks apgūst daudz labāk, kad kādas tēmas apguvei netiek pielikts punkts tai pašā dienā. Piemēram, ja vēlies iemācīties visu neregulāro darbības vārdu locīšanu angļu valodā, sāc mācīties šodien, turpini rīt, un rezultāts būs daudz labāks (zināsi labāk un ilgāku laiku) nekā tad, ja visus iemācīties šodien un rīt sāksi mācīties, piemēram, īpašības vārdu salīdzināmās pakāpes.

4. Triks ar akronīmiem jeb vārdu sākumburtiem

Superīgs triks, ko var izmantot, ja jāatceras, piemēram, kādu lietu vai vietu nosaukumi. Piemēram, ne gluži akronīms, bet tomēr strādā. Kā zināt, kuros gada mēnešos ir 30 dienu? Jāiemācās īss vārds „apjūnseno” – aprīlis, jūnijs, septembris, novembris. Šajā gadījumā svarīga ir vārdu secība, bet, ja secība nebūtu svarīga un vairāki mēneši, piemēram, augusts un aprīlis, janvāris, jūnijs un jūlijs, nesāktos ar vienu un to pašu burtu, tad varētu izveidot, piemēram, akronīmu „JANS”. Labi ir tas, ka Tu pats vari izgudrot savus akronīmus.

Kas svarīga ir vārdu secība, izmanto vēl triku ar teikumu. Vai zini ko nozīmē: „Sīks olis dzelmē zib, gaidot zivis viesos”? Tās ir varavīksnes krāsas „īstajā secībā” – sarkanā, oranžā, dzeltenā, zaļā, gaiši zilā, gaiši zilā (indigo), violetā.

5. Triks ar izvietojumu – prāta karte

Piemēram, iedomājies ceļu no darba uz mājām – ceļu, ko izmanto katru dienu. Iedomājies kādas zīmīgas lietas šajā ceļā: ēkas, kokus, tiltus, parkus, cilvēkus vai tml. Tad apskati lietas, kas Tev jāiegaumē, un secībā, kādā dodies no darba uz mājām, katru zīmīgo lietu asociē ar kādu Tev labi zināmu vietu vai lietu ceļā.

6. Triks ar cilvēku vārdu atcerēšanos

Šis ir īpaši svarīgs vadītājiem lielos uzņēmumos, kur ir daudz darbinieku, cilvēkiem, kuri bieži tiekas ar jauniem sadarbības partneriem un klientiem. Tātad, lai atcerētos kāda cilvēka vārdu un uzvārdu, Tev ir jāveido asociācijas ar šo cilvēku un kādiem pilnīgi stulbiem, trakiem, dīvainiem vai smieklīgiem priekšmetiem, kas ir ap šī cilvēka seju vai citām Tev labi zināmām lietām.

Piemēram, Tev jāatceras vārds Toms Rozenbergs. Tu vari iedomāties šo cilvēku, piemēram, multeņu varoņi kaķa Toma maskā, kurš peld uz rozā aisberga un vicina karogu. Svarīgi, lai šie attēli būtu kustīgi, nevis statiski, jo tad Tu tos labāk iegaumēsi.

7. Triks ar citu mācīšanu

Neuztraucies – Tev nav jāmeklē, ko varētu pamācīt. Bet, ja, apgūstot jaunu informāciju, Tu domā par to, kā to varētu pasniegt citiem, kā to varētu izskaidrot un iemācīt citiem, Tu pats to apgūsi daudz labāk, vieglāk un ātrāk.

8. Valodas apguves triki

Arī mācoties jaunus vārdus, ir nepieciešams izmantot kādu no trikiem – tā būs daudz vienkāršāk. Es izmantoju gan vizualizācijas, gan vārdu asociācijas triku. Piemēram, mācoties krāsas persiešu valodā, es izmantoju abus. Piemēram, sarkans (persiešu valodā izrunā „germez”) – lai atcerētos šo vārdu, es iedomājos sarkanu „Hermes” somu. Līdzīgas asociācijas es veidoju citās valodās, kad tās mācos. Un tā ir taisnība: jo vairāk valodu zini, jo katru nākamo iemācīties ir daudz vieglāk.

9. Malu efekta triks

Informāciju, kas ir sākumā un beigās, iespējams iegaumēt daudz labāk.

10. Piedalīšanās efekta triks

Ja cilvēki paši ir piedalījušies informācijas sagatavošanā, viņi to atceras labāk. Ja iedod rokās visu gatavu, atceras sliktāk. Tas nozīmē, ka, kaut arī visa apgūtā informācija ir rakstīta melns uz balta, reizēm ir vērtīgi tik un tā vēl nedaudz paguglēt vai pameklēt grāmatās, tādā veidā izpildot piedalīšanās triku.

Veiksmi labas atmiņas uztrenēšanā!

P. S. Mans izaicinājums? Katru dienu apgūt pāris pasaules valstu un to galvaspilsētu (atmiņas trenēšanas nolūkos) un komunikācijas uzlabošanas nolūkos katru dienu iemācīties 10–20 jaunu vārdu franču valodā, ko pašlaik apgūstu.

 

Web satura eksperte, grāmatas „Pārdotspējīgi teksti interneta mājaslapām” autore, Win With Wow radītāja un autore.