Be fun, be creative - win with WOW!
Izveido WordPress mājaslapu saviem spēkiem BEZ MAKSAS!
macibu stunda no belgijas uznemuma
Aktuāli

Dažas mācību stundas no beļģu mazajiem uzņēmējiem

Kādu laiku ir sanācis pabūt Beļģijā, kur, varētu teikt, visa valsts ir vieni lieli lauki, ja vien neskaita tās galvaspilsētu Briseli un pasaules dimantu galvaspilsētu Antverpeni. Beļģijā ir vai nu ļoti lieli uzņēmumi, vai pavisam mazi – tādi, kas nodarbina tikai savu ģimeni, paši sevi vai vienu darbinieku. Tas viss lielā nodokļu sloga dēļ, kas Beļģijā ir īpaši smags un nepanesams (Latvijā šajā ziņā situācija pagaidām ir ļoti draudzīga).

Tad nu es apkopoju dažas mazo, bet veiksmīgo beļģu uzņēmēju kopīgās iezīmes, kas man visvairāk iekrita acīs.

 

Beļģu mazo uzņēmēju 1. mācību stunda – naudu pelnīt nav viegli

Izveidot savu uzņēmumu vai atrast labi apmaksātu darbu šodien ir grūti arī Rietumeiropas valstīs, lai gan no malas varētu izskatīties, ka tur visi dzīvo cepuri kuldami. American dream īsti nedarbojas stagnējošajā Eiropā, bet, ja to kādam tomēr izdodas realizēt, tad par to ir jāmaksā sava cena. Un šī cilvēka priekšā ir jānoņem cepure un jāpaklanās. Neviens neko nepienesīs, nepiedāvās un rokās neiedos. Arī Beļģijā cilvēki skaita centus. Arī tur cilvēki priecājas par katru nopelnīto eiro, viņi iegulda laiku un darbu… Tā ir absolūta ilūzija, ka ārzemēs viss ir viegli un Latvijā viss ir grūti.

 

Neliela atkāpe priekš tiem, kuri joprojām man netic

Lai Beļģijā izveidotu SIA līdzvērtīgu uzņēmumu, nepieciešami aptuveni 18 000 eiro. Ir iespējams kļūt par pašnodarbināto. Šajā gadījumā, atkarībā no nozares, kurā Tu darbojies Tev katru mēnesi jāmaksā fiksētais nodoklis, pieņemsim, ka tie ir 750 EUR par 3 mēnešiem (neatkarīgi no tā vai Tu strādā ar peļņu vai zaudējumiem) un peļņas nodoklis 50% apmērā. Tāds ļoti rupjš aprēķins: Ja Tavi ieņēmumi mēnesī ir 2500 eiro, kas ir ļoti labs rādītājs priekš 1 personas uzņēmuma, iedomājoties, ka 700 eiro aiziet dažādos izdevumos – grāmatvedībā, pastmarkās, papīrā, degvielā, telefonsarunās u.c. niekos. Tev atliek 1800 eiro, no kuriem Tev jāsamaksā fiksētais nodoklis (1/3 daļa no 750 = 250 eiro), Tev atliek 1550 eiro, no kuriem 50% Tev atkal jāsamaksā nodokļos. Mēneša beigās, pie veiksmīga scenārija, Tu paliec ar 775 eiro. Ņemot vērā to, ka cenas Beļģijā ir krietni augstākas nekā Latvijā. Nelielam ieskatam:

  • Lēta dzīvokļa īre Briseles nomalē ap 700 eiro, citās pilsētās ap 500 eiro + komunālie maksājumi.
  • Vakariņas divām personām vienkāršā restorānā bez alkohola ap 60 eiro.
  • Pārtika nedēļai vienai ģimenei ar 4 cilvēkiem vismaz 100 eiro.

Gribēju vēl atzīmēt faktu, kas šķiet absolūti absurds. Pat tad, ja Tev is SIA veidīgais uzņēmums, Tev jābūt ir pašnodarbinātajam, tātad uz Tevi attiecās šī drausmīgā nodokļu nasta jebkurā gadījumā.

Un jā, tā ir – cilvēki, kuri izlemj veidot savu uzņēmumu Beļģijā ir absolūti fanāiski cilvēki…

 

Beļģu mazo uzņēmēju 2. mācību stunda – sakari ir zelta vērti

Beļģi bieži dodas uz dažādiem pasākumiem, viņi bieži socializējas, jo tas ir veids, kā iegūt lielu paziņu loku – tātad daudz potenciālo klientu un sadarbības partneru. Viņi ļoti vienkārši uzsāk sarunu, sapazīstas, un tas atmaksājas, jo vakara beigās kāds noteikti kļūst par kāda klientu vai sadarbības partneri.

 

Beļģu mazo uzņēmēju 3. mācību stunda – pievērs uzmanību niansēm

Beļģu uzņēmēji, īpaši tie, kas sniedz pakalpojumus, neaizmirsīs pajautāt klientam, kā jūs par mums uzzinājāt, lai zinātu, kuri komunikācijas kanāli strādā. Viņi nekautrēsies palūgt Tevi ierakstīt pozitīvu atsauksmi Trip Advisor, ja Tev viņu sniegtais pakalpojums ir paticis. Viņi nekautrēsies izveidot un publicēt pat amatieru video YouTube, palūgt ģimeni izplatīt akcijas kuponus savu draugu lokā u. c. Un šīs nianses bieži vien rada milzīgu atšķirību.

 

Beļģu mazo uzņēmēju 4. mācību stunda – viņi lepojas ar savu vārdu

Par prieku man, arī Latvijā ir aizvien mazāk uzņēmumu, kuru īpašnieki kādu iemeslu dēļ vēlas paslēpties, tādējādi it kā kaunoties vai nu par sevi, vai par uzņēmumu – man grūti spriest. Beļģu uzņēmēji pa visiem kanāliem cenšas iekļūt presē, radio, dažādos interneta portālos un blogos. Viņi lepojas ar to, ka par viņiem kāds raksta. Viņi zina, ka viņu personības popularitāte bruģē ceļu uz uzņēmuma panākumiem.

 

Beļģu mazo uzņēmēju 5. mācību stunda – viņi meklē jaunas idejas un informāciju

Lai arī man sanāca novērot, ka beļģu uzņēmēji diemžēl īpaši neaizraujas ar grāmatu lasīšanu, tomēr viņi ļoti aktīvi izmanto internetu. Viņi meklē dažādas radošas idejas, ko aizņemties no citiem, lai attīstītu savu uzņēmējdarbību. Viņi dodas izzināt konkurentu uzņēmumu – preces un pakalpojumus, lai salīdzinātu tos ar saviem un uzlabotu sava uzņēmuma sniegumu. Viņi arīdzan aktīvi apmeklē dažādus kursus un seminārus, lai papildinātu savas zināšanas.

 

Mācību stundas, kuras bastot

Protams, beļģu uzņēmējiem ir arī savi niķi un stiķi. Un, protams, Latvijas jaunie un pieredzējušie uzņēmēji daudzās jomās un ziņās ir daudz labāki par beļģiem. Un, jā, apvienojot beļģu un latviešu uzņēmēju, sanāktu gandrīz vai pārcilvēks.

Web satura eksperte, grāmatas „Pārdotspējīgi teksti interneta mājaslapām” autore, Win With Wow radītāja un autore.