Be fun, be creative - win with WOW!
Izveido WordPress mājaslapu saviem spēkiem BEZ MAKSAS!
Web saturs

Gribi nepatikšanas? Turpini ņemt bildes internetā

Nezināšana neatbrīvo no atbildības. Un tas kļūst īpaši sāpīgi brīdī, kad Tev ir bijuši vislabākie nodomi, bet tad pēkšņi Tu esi iesūdzēts tiesā… Šoreiz ir runa par nevainīgām bildītēm, ikonām un citiem attēliem Tavā interneta mājaslapā vai blogā.

Stāsts iz dzīves

Mana draudzene, uzņēmēja Beļģijā, kādā saulainā rītā, kas Beļģijā negadās īpaši bieži, saņēma vēstuli no viena interneta vidē ļoti populāra uzņēmuma. Tā galvenais birojs atrodas Empire State Building Ņujorkā. Tad nu vari iedomāties, cik uzņēmums ir liels un kādas naudas apgroza. Vārdā to nesaukšu, jo arī man ir bail no tā. Kaut arī visi attēli blogā ir legāli.

Vēstulē bija rakstīts, ka viņa ir paņēmusi divas bildes no interneta, kas pieder šim uzņēmumam. Vēlos norādīt, ka bildes ir izmantotas kolāžas, kurās ir arī citi attēli. Par mazajām bildītēm, kas ir aptuveni 300 × 300 px, uzņēmums no viņas pieprasīja diezgan apaļu summu – 1000 eiro.

Gribu vēl pieminēt faktu, ka šīs bildes bija izmantotas nevainīgos bloga rakstos, kuros viņa stāsta, kā cīnīties ar rudens nogurumu. Tātad – tās nav izmantotas tiešā nolūkā gūt peļņu. Tā kā draudzene zināja, ka es darbojos interneta komunikācijas nozarē, viņa šo vēstuli parādīja man un jautāja, vai gadījumā tā nav jauna veida krāpniecība, lai izkrāptu naudu no lētticīgiem un bailīgiem uzņēmumiem.

Izmeklēšana

Sākumā uztvēru to nenopietni, bet, kad ieraudzīju uzņēmuma nosaukumu, nolēmu tomēr papētīt, kas un kā. Sāku pētīt. Izrādās, ka ASV šis uzņēmums piedzen naudu no blogeriem, uzņēmējiem un citiem entuziastiem jau kopš 2009. gada. Aptuveni 99 % gadījumu bilžu autoratlīdzības piedzinēji, kad lieta nonākusi līdz tiesai, ir uzvarējuši. Rietumeiropā viņi ir sākuši plosīties 2014. gadā. Satiku arī juristu un pat saņēmu pilsētas tiesneša konsultāciju. Izrādās, ka viss ir pa īstam. Arī Beļģijā šādi gadījumi jau ir bijuši, un visos, kurus tiesnesis un jurists zināja, uzņēmēji bija zaudējuši. Viņi dabūjuši samaksāt gan par bildēm, gan tiesas izdevumus, gan vēl juristam, kurš tos pārstāvējis.

Rezultāts

Pārrunu procesā ar uzņēmumu viņa sarunāja, ka summa tiks samazināta līdz 400 eiro, kas, protams, ir labāk salīdzinājumā ar 1000 eiro, tiesu utt., tomēr 400 eiro ir milzīga nauda par divām niecīgām bildēm.

Nedaudz fona informācijas par uzņēmumu

Šī uzņēmuma rīcībā ir milzīgi resursi. Programmas, kas skenē mājaslapas un meklē bildes, un slīpētu juristu komandas. Uzvarēt pret viņiem ir praktiski neiespējami. Un tas neko nedod, ja saki, ka neņēmi bildi no viņu fotobankas, bet no citurienes. Autortiesības pieder viņiem, un viņiem maksās pilnīgi visi.

Ko Tu vari darīt lietas labā

Nekādā ziņā neņem nezināmas izcelsmes bildes no interneta un neliec tās savā mājaslapā.

Aizmirsi par iespēju ierakstīt Google kādu atslēgvārdu, atrast bildi un ievietot to savā mājaslapā vai blogā. Pat tad, ja Tev šķiet, ka bilde pieder uzņēmumam vai medijam X, Tu neko nezini par tās izcelsmi. Varbūt tas arī ir atradis bildi internetā tāpat kā Tu. Atsauce uz konkrēto blogu vai mājaslapu neko nedos. Jo Tev nav bildes izmantošanas tiesību.

Nevēlies iekulties nepatikšanās? Pārskati visus sava bloga vai mājaslapas attēlus.

Pārskati un pārliecinies, vai Tev ir zināma to izcelsme.

·      Visdrošāk, protams, ir izmantot savus attēlus. Proti, noorganizēt fotosesiju. Lai arī sākumā tas šķiet dārgi, bet viens rēķins no šī uzņēmuma un…

·      Otra iespēja – iegādājies attēlus no fotobankām. Tas maksā naudu, bet vienmēr ir iespēja atrast kādus risinājumus. Ir diezgan daudz fotobanku, kas nemaz nav tik dārgas.

·      Trešā iespēja – bezmaksas fotobankas. Tās gan neizceļas ar īpaši plašu attēlu izvēli, tomēr arī tas ir risinājums.

·      Ceturtā iespēja – turpini riskēt un gaidīt nepatīkamu un dārgu pārsteigumu.

 

Bezmaksas attēli

Daudzu attēlu autori tos ļauj izmantot bez jebkādām atsaucēm, tomēr daudzi norāda, ka attēlus drīkst izmantot arī komerciālos nolūkos, bet atsauce uz autoru ir jānorāda. Tad nu ievēro šos noteikumus, un liekas nepatikšanas Tev ies secen.

Ja nu tomēr esi saņēmis vēstuli no šī uzņēmuma

·      Pārbaudi, vai uzņēmums ir patiess. Jo šajā nozarē darbojas arī krāpnieki, kuri izkrāpj naudu no uzņēmumiem, jo zina šo stāstu un mēģina to atdarināt. Krāpniekus vari pazīt pēc tā, ka tie prasīs vairākus tūkstošus par vienu bildi.

·      Noteikti pēc iespējas ātrāk izņem bildi no savas mājaslapas vai bloga.

·      Piesaisti juristu, kas ir specializējies autortiesību lietās.

·      Atbildi uzņēmumam (ja esi pārbaudījis, ka tas nav krāpnieks – krāpniekiem labāk neko neatbildi). Atbilde būs labās gribas izrādīšana, bet nekādā ziņā nepiemini to, ka esi ņēmis kādu attēlu. Ja lieta nonāks līdz tiesai, tas vērsīsies pret Tevi.

·      Tas, kas manai draudzenei palīdzēja samazināt cenu, bija informācija par to, ka viņai ir mazs uzņēmums, ka viņa nav izmantojusi nevienu attēlu peļņas gūšanas nolūkos, kā arī vienmēr Tev ir iespēja piemeklēt līdzvērtīgus attēlus citās fotobankās un mēģināt izstāstīt, ka cenas ir pārspīlētas.

·      Ja nevēlies tiesāties – samaksā un aizmirsti. Bet nekad vairs neizmanto šādus nezināmas izcelsmes attēlus.

 

Resurss, kas Tev var palīdzēt

https://www.tineye.com/ – šis ir rīks, kas atrod internetā attēlus. Mēģinot atrast kādu attēlu, Tu redzēsi, ka rezultātu ir tūkstošiem un ka ir grūti saprast, kas tad īsti ir pirmavots.

Web satura eksperte, grāmatas „Pārdotspējīgi teksti interneta mājaslapām” autore, Win With Wow radītāja un autore.